بی خوابی سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می شود

دبیر علمی ششمین همایش نقشه‌برداری مغز با اشاره به اینکه تشخیص بهتر بیماری‌های نورولوژی و روانپزشکی با نقشه‌برداری مغز محقق خواهد شد، گفت: تحقیقات انجام گرفته در پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی دانشگاه شهید بهشتی نشان می‌دهد بی‌خوابی و محرومیت از خواب، سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می‌شود.

به گزارش پژوهشکده فناوری پزشکی‌ دانشگاه شهیدبهشتی، دکتر مسعود طهماسیان به موضوع بی‌خوابی و محرومیت از خواب اشاره کرد و گفت: پژوهشکده علوم و فناوری پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با استفاده از همکاری برخی کشورها همچون هلند، انگلیس و آلمان موفق شده که به نتایج مهمی در زمینه نقشه‌برداری مغز در حوزه اختلالات خواب ورود یابد و برای مثال مشخص شده که بی‌خوابی تأثیر زیادی روی ساختار و عملکرد مغز دارد و محرومیت از خواب، عملکرد بخشهایی از مغز را تغییر می‌دهد که این نتایج تحقیق در معتبرترین مجلات علمی دنیا به چاپ رسیده است.

با پزشک آنلاین مدافون مشکلاتت رو حل کن.

وی اظهار داشت: این همایش ۱۷ تا ۱۹ مهر در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود و میهمانانی از آمریکا، دانمارک، آلمان، انگلیس و سوئیس در آن شرکت دارند. همچنین در حاشیه این همایش چندین کارگاه تخصصی و سمپوزیوم نقش زنان در علوم اعصاب با همکاری صاحب‌نظران و اساتید برجسته در این حوزه از خارج و داخل کشور برگزار می‌شود.

بی خوابی سبب تغییر در ساختار و عملکرد مغز می شود

با مشکلاتی که سبب بی خوابی می شوند آشنا شوید.

طهماسیان گفت: علیرغم فعالیت برجسته زنان در حوزه علوم اعصاب، این افراد کمتر در پست‌های کلیدی همچون سردبیری مجلات علمی معتبر و مدیران مراکز علمی نقش داشته‌اند.

معاون پژوهشی پژوهشکده فناوری پزشکی‌ دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: شناخت مکانیسم بیماری‌های روانپزشکی و نورولوژی با استفاده از نقشه‌برداری مغز بسیار بهتر انجام می‌گیرد چرا که بیماری‌هایی همچون افسردگی، اضطراب، اسکیزوفرنی و اوتیسم سیستم‌های مختلف عملکردی مغز را درگیر می‌کند و می‌توان با استفاده از نقشه برداری مغز این تغییرات را رصد و بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: امید است با استفاده از نقشه‌برداری مغز، در آینده به شناخت بهتر بیماری‌ها و در نتیجه درمان موثرتری دست یافت و تاکنون در کشور به پیشرفت‌های زیادی درتحقیقات نقشه‌برداری مغز دست یافته‌ایم.

با مدافون در هر ساعتی از شبانه روز می تونی با دکتر آنلاین مشاوره پزشکی آنلاین داشته باشی!

منبع: ایرنا

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.