درمان کبد چرب در بیماران مبتلا به اچ آی وی

درمان کبد چرب در بیماران مبتلا به اچ آی وی

مطالعات محققان دانشگاه مک گیل کانادا نشان می‌دهد، نوعی کبد چرب که بیماران مبتلا به اچ آی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهد،‌ با استفاده از ویتامین E قابل درمان است.

 

به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، ‌کبد چرب عارضه‌ای است که به دلیل شیوه زندگی کم‌تحرک، مصرف غذاهای چرب، شیرین و پرکالری بوجود می‌آید. با توجه به گزارش محققان کلینیک کلیولند آمریکا، وجود چربی در کبد طبیعی است؛ ولی زمانی که این میزان افزایش یابد، یعنی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد از وزن کبد شود، عارضه‌ای به نام کبد چرب به وجود می‌آید. دو نوع کبد چرب الکلی و غیر الکلی وجود دارد. کبد چرب الکلی به دلیل مصرف الکل بوجود می‌آید. تجمع بیش از اندازه آهن در بدن و چاقی، احتمال ابتلا به کبدچرب الکلی را افزایش می‌دهد. هنوز دلیل قطعی ابتلا به کبد چرب غیر الکلی مشخص نیست؛ ولی محققان احتمال می‌دهند سن، اضافه وزن، دیابت و کلسترول بالا، مهمترین عوامل خطر این عارضه باشند. علل دیگر کبد چرب غیر الکلی استفاده از داروهای مختلف، هپاتیت، بیماری‌های خود ایمنی یا بیماری‌های کبد ارثی، کاهش سریع وزن  و سوء تغذیه هستند.

استئاتوهپاتیت غیر الکلی یک نوع شدید از بیماری کبدچرب غیر الکلی است که منجر به التهاب کبد و آسیب سلولی می‌شود. این بیماری بسیار خطرناک است و می‌تواند به سرطان یا سیروز کبدی منجر شود. این عارضه در افراد مبتلا به اچ آی وی بیشتر دیده می‌شود.

مطالعات محققان دانشگاه مک گیل نشان می‌دهد ویتامین E برای تمام افراد مبتلا به کبد چرب مفید است؛‌ ولی در افراد مبتلا به اچ آی وی که کبد چرب دارند تاثیر بیشتری دارد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد ویتامین E یک درمان موثر برای استئاتوهپاتیت غیر الکلی در بیماران مبتلا به اچ آی وی است.

ویتامین E باید تحت نظر پزشک مصرف شود. این مکمل دارویی باعث کاهش التهاب و چربی در بیماران مبتلا به اچ آی وی می‌شود.

نتایج این مطالعه در نشریه AIDS منتشر شده است.

منبع: ایرنا

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *