استرس در میانسالی زنان را مستعد آلزایمر می کند

استرس در میانسالی زنان را مستعد آلزایمر می کند

آیا می‌دانستید استرس در میانسالی اثرات بسیار مخربی بر روی مغز گذاشته و کوچک شدن مغز می‌انجامد؟

یک مطالعه‌ی جدید نشان دهنده‌ی ارتباط بین استرس در میانسالی با تضعیف حافظه و کاهش حجم مغز است. این نخستین مطالعه‌ای است که به پتانسیل تاثیرات استرس بر روی مغز یک فرد میانسال و مشکلاتی که برای وی به وجود می‌آورد، نگاه می‌کند.

احتمال بروز آلزایمر و بیماری‌های شناختی در زنان بیشتر است. بر اساس این مطالعه دو سوم مبتلایان به آلزایمر در آمریکا زنان هستند. مطالعات قبلی نشان داد سن نقش مهمی در پاسخ زنان نسبت به استرس دارد و تجربه استرس مزمن در زندگی، باعث ایجاد اختلال حافظه و اختلالات شناختی دیگر می‌شود، ولی بر اساس این مطالعه این مشکلات کوتاه مدت است.
محققان مطالعات جدیدی را در رابطه با استرس و تاثیر آن بر اختلالات شناختی ماندگار آغاز کردند. در این مطالعه آمده است استرس نرمال باعث افزایش موقتی هورمون کورتیزول می‌شود و هنگامی‌که استرس از بین می‌رود، سطح هورمون به حالت طبیعی بازمی‌گردد؛ اما با استرس‌های مکرر،‌ پاسخ استرسی افزایش یافته و هورمون در سطح بالایی باقی می‌ماند و این موضوع به هیپوکامپ مغز که مسئول اصلی حافظه است، صدمه وارد می‌کند. این مطالعه نشان می‌دهد تاثیر استرس بر زنان به ویژه در دوران میانسالی، احتمال برروز اختلالات شناختی را افزایش می‌دهد؛ ولی چنین ارتباطی در مردان دیده نشده است.
محققان بر این باورند که متوقف کردن استرس در زندگی کاری غیر ممکن است، ولی می‌توان با توسعه داروهای موثر،‌ چگونگی مقابله مغز با وقایع استرس‌زا را تغییر داد. همچنین آموزش روش‌های مقابله با استرس در افراد به ویژه زنان موثر است.

اگر استرس دارید از بهترین روانشناسان کشور آنلاین مشاوره بگیرید

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.