روش های نوین پیش بینی آلزایمر

همان طور که می دانید آلزایمر بیماری ای است پیش رونده و غیرقابل بازگشت که به آرامی حافظه و قدرت تفکر را از بین برده و حتی توانایی انجام کارهای ساده را از شخص می گیرد. این بیماری به مرور زمان به قسمت های بیشتری از مغز آسیب می زند. زمانی که قسمت های بیشتری از مغز درگیر می شود، علائم بیشتری دیده می شود و بیماری تشدید پیدا می کند. بیماری آلزایمر یک بیماری مهلک است که در نهایت بر تمام جنبه های زندگی شخص اثر می گذارد.

در خلال پیشروی این بیماری، پروتئینی در مغز انباشه می شود که به آن پلاک می گویند. این پلاک ها باعث می شود که ارتباط بین سلول های عصبی قطع شده و در نهایت این سلول های عصبی مرده و بافت مغز از بین برود. برخی از مواد شیمیایی مهم هم در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر کاهش پیدا می کند.

ما قبلا در مقاله ای درباره ساخت پروتئینی که از آلزایمر جلوگیری می کند پرداخته ایم. اگر به این موضوع علاقه مند هستید از لینک زیر استفاده کنید:

اثرات بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر می تواند بر جنبه های مختلف زندگی شخص اثر بگذارد که آنها عبارتند از:

توانایی های شناختی و عملکردی: یعنی توانایی فرد در فهم، تفکر، یادآوردن و ارتباط از این بیماری تاثیر می پذیرد.

احساسات و خلق و خو: فرد ممکن است بی انگیزه شود و تمایلی برای انجام عادات و کارهای مورد علاقه خود نداشته باشد.

رفتار: فرد ممکن است واکنش هایی داشته باشد که با ویژگی های شخصیتی او تطابق نداشته باشد.

توانایی های فیزیکی: این بیماری بر توانایی های حرکتی و هماهنگی فرد اثر می گذارد.

این تاثیرات باعث می شود که فرد قادر به انجام فعالیت های روزمره خود نباشد.

سن بیماری آلزایمر

اگر بیماری آلزایمر در سن زیر 65 سال اتفاق بیفتد به عنوان حمله زودهنگام آلزایمر شناخته می شود. ابتلای زودهنگام به آلزایمر معمولا در سنین 40-50 سالگی رخ می دهد.اما شنیده نشده است که این بیماری برای افرادی که در دهه 30 زندگی خود هستند، اتفاق افتاده باشد.

دکتر مغز و اعصاب

اگر در خصوص نشانه های آلزایمر نیاز به مشاوره با پزشک متخصص مغز و اعصاب دارید، همین الان در مدافون، می توانید از بهترین پزشکان کشور مشاوره بگیرید

پزشکان آنلاین مغز و اعصاب مدافون

نشانه های اولیه آلزایمر

نشانه های اول آلزایمر می تواند شامل این موارد باشد. با شروع این علائم بیماری کم کم خودش را نشان می دهد:

  • پرسیدن مکرر یک سوال
  • فراموش کردن حادثه ای که برای شخص اتفاق افتاده
  • فراموش کردن نام افراد دورتر و به مرور افراد نزدیک تر
  • فراموش کردن نام اشیا
  • مشکل در مسیریابی
  • مشکل در تمرکز و توجه
  • مشکل در عملکردهای اجرایی مثلا آشپزی

نشانه های گفته شده سیری آهسته دارد و به مرور رخ می دهد. این نشانه ها ممکن است بین 5 تا 15 سال طول بکشد.

روش های نوین برای تشخیص آلزایمر پیش از شروع علائم

همان طور که در بالا اشاره شد با شروع نشانه های کاهش عملکرد مغزی ، آلزایمر خودش را نشان می دهد اما :

محققان آمریکایی در مطالعه‌ای متوجه شدند که با شمارش رگ‌های خونی در شبکیه چشم افراد می‌توان علائم اولیه ابتلا به آلزایمر را تشخیص داد.

محققان متوجه شدند که برخورداری از تعداد رگ‌های خونی کمتر در شبکیه چشم می‌تواند علائم اولیه ابتلاء به زوال عقل باشد. آنها خاطرنشان کردند که از این به بعد پزشکان برای تشخیص علائم اولیه ابتلاء به آلزایمر می‌توانند رگ‌های خونی چشم افراد را بشمارند.

این مطالعه نشان داد که تعداد رگ‌های خونی در شبکیه چشم افراد مبتلا به علائم اولیه زوال عقل در مقایسه با افراد سالم به طور قابل توجهی کمتر است. این یافته‌ها تأییدی است بر یافته‌های قبلی که نشان می‌دهند تغییرات در رگ‌های کوچک خونی می‌تواند پنجره‌ای به سوی تغییرات در مغز باشد.

با اینکه تحقیقات در این حوزه هنوز در ابتدای راه خود قرار دارند اما محققان معتقدند که روزی می‌توان از آزمایش چشم برای تشخیص مراحل اولیه بیماری آلزایمر استفاده کرد.

آلزایمر ( Alzheimer’s disease) یا بیماری فراموشی یا زوال عقل، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بر اثر آن، به‌تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین نوع آلزایمر، اختلال حافظه است که معمولاً به‌تدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی به مرور زمان، خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند.

ما قبلا در مقاله ای در خصوص تاثیر نوع پخت غذا بر آلزایمر صحبت کرده ایم. اگر تمایل دارید این مقاله را مطالعه کنید:

سوالات کاربران در خصوص آلزایمر

آیا بیماری آلزایمر ارثی است؟

آلزایمر با تغییر در پروتئین های سلول های مغزی ایجاد می شود. علت تغییر این پروتئین ها مشخص نیست اما به هر حال این تغییر باعث می شود که یا پروتئین رسوب کند و یا سلول های مغزی بمیرند. این پروتئین های رسوب کرده پلاک نام دارند. توارث در تشکیل این پلاک ها نقش دارد اما حدود 1 تا 2 درصد بیماران آلزایمر دارای ژن هایی هستند که باعث این بیماری می شود . در مجموع آلزایمر یک بیماری ارثی شناخته نمی شود.

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 3.4 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 582

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *