نکاتی که مادران باردار در مقابله با کرونا باید توجه کنند

نکاتی که مادران باردار در مقابله با کرونا باید توجه کنند

پریچهر پورانصاری،عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره مراقبت‌های لازم از زنان باردار برای پیشگیری از ابتلاء به کرونا، اظهار کرد: زنان باردار همانند سایر افراد جامعه در معرض ابتلاء به این ویروس قرار دارند، البته این بدان معنا نیست که زنان باردار بیشتر به این بیماری دچار می‌شوند، اما به علت تغییرات سیستم ایمنی، اگر به این بیماری دچار شوند دچار عوارض و فرم شدیدتری از بیماری شوند.

 

وی افزود: زنان باردار باید تمام مراقبت‌های بهداشتی ضروری را همچون تمامی افراد جامعه انجام دهند و به شست و شوی دست‌ها با استفاده از آب و صابون و یا اسپری‌های ضدعفونی کننده توجه کنند.

این متخصص زنان و زایمان، با تاکید بر خودداری از حضور غیرضروری زنان باردار در محیط خارج از خانه گفت: علاوه بر شیوع ویروس کرونا، آلودگی هوا در شهرهایی همچون تهران از دیگر عواملی است که سلامت این افراد را تهدید می‌کند به همین خاطر توصیه می‌شود زنان باردار رفت و آمد در سطح شهر را به حداقل میزان ممکن برسانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه با تاکید بر ضرورت خودداری از ارتباط زنان باردار با افراد بیمار، مصرف مایعات فراوان را توصیه کرد.

وی درباره مراقبت‌های دوران بارداری توضیح داد: مادران باردار برای سنجش میزان افزایش وزن، فشار خون و سلامت جنین به طور معمول توسط پزشکان معاینه می‌شوند، اما در شرایط فعلی لازم است مادران باردار مراجعه به مراکز درمانی را به حداقل برسانند.

پورانصاری ادامه داد: زنان باردار می‌توانند با تهیه یک دستگاه فشار خون و ترازو وزن و فشار خون خود را در منزل کنترل کنند.

این فوق تخصص حاملگی‌های پر خطر، به برقراری ارتباط تلفنی با مرکز درمانی تحت نظر توصیه کرد و گفت: زنان باردار در صورت مشاهده هرگونه علائم غیرمعمول می‌توانند با تلفن مرکز درمانی خود اعم از مطب‌های خصوصی و بیمارستان‌ها تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنند.

پورانصاری تاکید کرد: در خانه ماندن زنان باردار به معنای استراحت مطلق نیست، زیرا احتمال لخته شدن خون در زنان باردار بیش از سایر افراد است و باید در منزل تحرک داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه افزود: مصرف مایعات گرم برای جلوگیری از ابتلاء به بیماری کرونا و پیشگیری از لخته شدن خون به زنان باردار توصیه می‌شود.

این متخصص افزود: زنان باردار در صورت مشاهده علائمی مانند افزایش بیش از حد وزن و یا تورم دست و صورت باید با مرکز درمان تماس بگیرند.

وی با تاکید بر انجام مراقبت‌های معمول در منزل گفت: افزایش وزن بیش از یک کیلوگرم در هفته برای زنان باردار غیر طبیعی است.

این متخصص زنان و زایمان، با تاکید بر ضرورت مصرف مکمل‌های لازم برای دوره بارداری توضیح داد: تمام اقداماتی که در آموزش‌های عمومی تاکید می‌شود باید مورد توجه زنان باردار نیز باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره مراقبت‌های جنین اظهار کرد: مادران با پایش حرکات جنین می‌توانند سلامت وی را تحت نظر قرار دهند، اگر متوجه کاهش حرکت شدند باید حتماً با مراکز درمانی تماس گرفته و در صورت لزوم مراجعه کنند.

پورانصاری در ادامه تصریح کرد: زنان باردار باید عدم حضور در مراکز شلوغ و پر ازدحام را جدی بگیرند و از حضور در اماکنی همچون مراکز خرید خودداری کنند.

وی با اشاره به خرید سیسمونی برای نوزادان گفت: مادران باردار باید جلوی وسوسه خرید سیسمونی را بگیرند و در محیط‌های بسته و پرتجمع رفت و آمد نکنند.

این متخصص زنان و زایمان، یادآور شد: مادران باردار در صورت تمیز و مناسب بودن هوا می‌توانند به مدت کوتاه و محدود و به شرط رعایت نکات بهداشتی در هوای آفتابی حضور داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر اهمیت سلامت روان مادران باردار، توضیح داد: در حال حاضر به علت شیوع کرونا، بسیاری از مردم دچار اضطراب و نگرانی شده‌اند، به همین خاطر زنان باردار باید از مسائل استرس زا پرهیز کنند، زیرا استرس می‌تواند عوارض متعددی در پی داشته باشد.

وی ادامه داد: به همین خاطر زنان باردار باید خود را از پیام‌های استرس زا دور نگه دارند و اطلاعات و اخبار درست را از رسانه‌های معتبر پیگیری کنند.

پورانصاری در پایان با تاکید بر خودداری زنان باردار از هرگونه سفر و لزوم ماندن در منزل گفت: با توجه به شیوع بیماری در اغلب نقاط کشور و همچنین کمبود دسترسی به امکانات بهداشتی و درمانی در طول سفر زنان باردار نباید سفر کنند.

منبع:مهرنیوز

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *