لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری

بارداری آگاهانه یا غیر منتظرانه برای اکثر افراد روندی طبیعی را طی خواهد کرد. اما در برخی موارد از قبل بارداری (با توجه به شرایط و بیماریها) یا دوران بارداری عواملی سلامت مادر و جنین را تهدید میکنند که زین پس فرایند بارداری تبدیل به بارداری پرخطر می گردد.

سقط و حاملگی خارج از رحمی از جمله امکان لکه بینی در بارداری خواهد داشت. مراقبت های مورد نیاز در این دوران و هنگام و بعد از زایمان نیازمند خدمات پرستاری است.

آیا لکه بینی نشانه بارداری است

خون خفیفی که از واژن در بارداری خارج شده را لکه بینی نامند. خانم هایی که منتظر نشانه های بارداری هستند یا ماه ها آرزوی بارداری را دارند، از علائم اولیه ای چون علائم پیش از پریودی، گرفتگی و خستگی عضلات، خونریزی یا لکه بینی ناشی از لانه گزینی یا پریودی را جزء این نشانه ها می دانند. از این میان می بایست انواع لکه بینی در بارداری را شناخت.

انواع لکه بینی در بارداری

بانوان باردار در حدود20 تا 25 %در این دوران دچار لکه بینی یا خونریزی می‌شوند. از هر 4 یا 5 مادر باردار یک نفر لکه بینی خواهد داشت. اکثر این مادران به سلامت فرزندان خود را به دنیا آورده اما برخی دیگر دچار سقط جنین می‌شوند و این پاسخی برای خطر لکه بینی در بارداری است. گاهی پزشک برای مادر استراحت مطلق توصیه می کند و برای این مورد خانواده ها می توانند از پرستار در منزل کمک بگیرند.

بیشتر مادران یا خانم ها در طول بارداری یک مرتبه خونریزی و لکه بینی را تجربه می کنند اما برخی استثناعا در کل دوره خونریزی دارند. در هر فرد با توجه به شرایط خونریزی مانند پریودی، لکه‌ بینی، رگه‌های خون و … رخ می دهد. رنگ لکه بینی در بارداری می تواند از قرمز تا قهوه ای باشد.

لکه بینی در هفته های چندم بارداری رخ می دهد

پاسخ به سوال رایج هفته چندم از بارداری لکه بینی رخ می دهد؟ آیا در همه مادران این اتفاق می افتد؟ باید گفت: لکه بینی در هفته های ابتدایی بخصوص در 3 ماهه اول بارداری شایع است. گاهی خونریزی های ابتدای حاملگی نشانه سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم هست.

لکه بینی ای که در زمان پریودی رخ داده و فقط با توالت رفتن یا پاک کردن خود متوجه آن می شوید و یک یا دو روز طول بکشد، بی ضرر می باشد. اما در هر صورت دلایلی برای لکه بینی در طول بارداری وجود دارد با پزشک خود همیشه درمیان گذاشته و به موقع وی را مطلع سازید.

دلایل لکه بینی در بارداری

علت شایع لکه بینی ابتدایی بارداری بیشتر هورمونهای پریودی یا لانه گزینی تخمک بارور می باشد. در زیر این دلایل را نامبرده و به بررسی مختصری می پردازیم.

  • خونریزی به دلیل لانه گزینی

اتصال تخمک بارور شده به رحم، موجب لکه بینی یا رگه های خونی کمی می شود. که در این مورد خانم ها اشتباها پریود ملایم و آرام می پندارند. خون روشن یا رگه های مخاطی روشن و مدت زمان یک یا دو روزه از علائم آن بوده که با پزشک حتما درمیان بگذارید.

  • خونریزی پیشروی

بارداری مسبب افزایش هورمون هایی شده که پریود را متوقف میکند. هنگامیکه این هورمون ها کافی نباشند خونریزی پیشروی در هفته های 4 و 8 و 12 رخ می دهد. این خونریزی بعد 3 ماه با تکمیل هورمون ها قطع شده اما گاهی تا اخر حاملگی ادامه داشته که تحت نظر پزشک میتوان نوزادی سلامت به دنیا آورد.

  • خونریزی به علت سقط جنین

بیشتر سقط ها به علت جنین ناقص بوده که بدن این بارداری غیر عادی را نمی پذیرد و سقط انجام میشود.

  • خونریزی پس از آمیزش جنسی

اولین سوالای که از خانم هایی مراجعه کننده به بخش زنان پرسیده میشود: به تازگی نزدیکی یا آمیزش جنسی داشته اید؟ این مورد از دلایل خونریزی واژنی است. رابطه جنسی در بارداری به جنین آسیب نمیرساند و در صورت خونریزی بهتر است پزشک یا مامای خود را در جریان قرار دهید. 

  • خونریزی به دلیل بارداری خارج رحمی

در این نوع بارداری، تخمک بارور شده خارج از رحم و بطور معمول در لوله های فالوپ جایگزین می شود. در این مورد با پارگی لوله های فالوپ و آسیب دیدگی آنها، خونریزی داخلی و بهم ریختگی سیستم مادر رخ می دهد.

درد شدید یا عموم زیر شکمی، حالت تهوع یا بی حالی، توقف درد و برگشت ناخوشایند آن بعد چند روز و …. همه از نشانه های خونریزی بارداری خارج از رحمی می باشد.

  • خونریزی به دلیل مشکلات جفت

جفت سرراهی زمانی صورت گرفته که پایین تر از حد معمول و روی گردنه ی رحم جای میگیرد. درصد کمی از بانوان و مادران دچار آن می شوند. جفت سرراهی بعد از هفته بیستم منجر به خونریزی شده که شدت بروز متفاوتی خواهد داشت. 

تشخیص جفت سرراهی با سونوگرافی ممکن است. در صورتیکه جفت بالا کشیده نشده، پزشک استراحت مطلق و زایمان القائی یا سزارین تجویز می کند. این خطر برای افرادی سیگاری، دارای فشار خون بالا، مشکلات کلیوی یا پره اکلامپسی اند بسیار بیشتر است.

علائم اولیه بارداری، باید ها ونبایدها در کنار ممنوعیت های که زمینه ساز بارداری پرخطر شده نیاز به پرستاری در منزل برای مادران باردار را ایجاد می کنند. مراقبت های ویژه در منزل از سقط های خود به خودی البته با رعایت تجویزهای پزشک متخصص خود جلوگیری خواهد کرد.

منبع:https://www.asanism.com

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.