استفاده از دستکش، ضرورت شستن دست‌ها را برطرف نمی‌کند

استفاده از دستکش، ضرورت شستن دست‌ها را برطرف نمی‌کند

فوق تخصص ریه و مراقبت‌های ویژه بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به این که پوشیدن دستکش ضرورت شست و شوی دست را برطرف نمی‌کند گفت: زمانی که از دست‌کش استفاده می‌کنید قبل از خوردن و آشامیدن و بعد از رسیدن به منزل بازهم حتما باید دست‌هایتان را بشوید.

 

 دکتر مجید مختاری با اشاره به شیوع اپیدمی ویروس کووید ۱۹ اظهار کرد: پیشگیری مهمترین راه مقابله با کرونا است و شت وشوی دست ساده‌ترین و موثرترین راه مبتلا نشدن به این بیماری است.

این فوق تخصص ریه در ادامه شست و شوی مکرر دست ها را، راه حل بهتری نسبت به استفاده از دستکش دانست و خاطرنشان کرد: در تماس با هر سطحی شستن دست به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون ضروری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به افرادی که برای فعالیت های ضروری از منزل بیرون می روند نیز توصیه کرد: از مایعی که دستکم ۶۰ درصد الکل دارد استفاده کنید و به مدت ۳۰ ثانیه آن را به دست‌تان بمالید تا مطمئن شوید که همه جا را پوشش داده‌اید.

مختاری با اشاره به این که پوشیدن دستکش ضرورت شست و شوی دست را برطرف نمی کند ادامه داد: زمانی که از دست کش استفاده می کنید بعد از رسیدن به منزل بازهم حتما باید دست هایتان را بشوید.

به گفته این فوق تخصص ریه، در هر دو روش شستشوی دست با آب و صابون و یا مایع ضدعفونی کننده، در صورتی که درست انجام شوند، در نابودی اغلب میکروب‌ها بسیار مؤثر هستند. اگر در بیرون از خانه هستید، استفاده از ضدعفونی‌کننده‌های دست اغلب بسیار راحت‌تر است.

وی افزود: متاسفانه  ویروس کرونا به مدت طولانی در ته کفش باقی می ماند، بنابراین توصیه می شود  خطی را در وردی درب آپارتمان در نظر بگیرید وهرگز با کفش داخل منزل نشوید.

فوق تخصص ریه و مراقبت های ویژه بیمارستان لقمان حکیم با یادآوری این موضوع که ویروس کرونا به وسیله مجاری تنفسی و یا از طریق سطوح آلوده قابل انتقال است اظهار کرد: از دست زدن به صورت، چشم و بینی در محیط های شلوغ و خصوصا با دست آلوده پرهیز کنید.

مختاری با بیان این که ضدعفونی سطوح خصوصا سطوحی که به صورت مشترک استفاده می شود با محلول های بر پایه الکل ضرورت دارد تاکید کرد: ویروس کووید ۱۹ با مایع ظرفشویی، آب و صابون و مایع رخت شویی نیز از بین می رود.

وی با اشاره به این که ماندگاری ویروس کرونا بین شش ساعت تا سه روز در دنیا ثابت شده است، توضیح داد: این اطلاعات این پیام را  به ما می دهد که کاملا هوشیار باشیم و رعایت بهداشت فردی و توصیه ها را جدی بگیریم.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با بیان این که استفاده از ماسک های ساده معمولا با رعایت فاصله دومتری می تواند حفاظت ایجاد کند، گفت: افرادی که به کرونا مبتلا شده اند ضرورت دارد حداقل  ۱۴ روز در قرنطینه باشند و از ظروف و وسایل شخصی خود استفاده کنند.

مختاری ادامه داد: از روش های درست برای سرفه یا عطسه استفاده کنید، دهان و بینی خود را با آرنج خم شده یا دستمال کاغذی بپوشانید و بلافاصله دستمال مورد استفاده را در سطل آشغال بیندازید، و سپس دست‌ها را بشویید.

پرهیز از لمس کردن صورت (دهان، بینی، چشم‌ها)، تمرین رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از بغل کردن یا بوسیدن افراد، سهیم کردن غذا، ظروف، لیوان‌ها و حوله‌ها از دیگر مواردی بود که عضو هیئت علمی دانشگاه برای پیشگیری از کرونا به آن اشاره کرد.

منبع: ایرنا

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 2

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *