چرا برخی مدام در شبکه های اجتماعی تکست می گذارند؟

چرا برخی مدام در شبکه های اجتماعی تکست می گذارند؟

کسی نیست که تاثیر چشمگیر فضای مجازی در ارتباطات را منکر شود. اما خصوصیات روانی افرادی که شبانه روز سرگرم تکست گذاشتن در شبکه‌های مجازی هستند، چیست؟

 

دکتر بهنام اوحدی، روانپزشک: متن‌گرا یا تکسترورورت واژه‌ای است که با رواج شبکه‌های اجتماعی و اینترنت وارد فرهنگ مردم شده است و درباره کسانی صدق می‌کند که متن‌های زیادی در شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام به اشتراک می‌گذارند. آنها ممکن است درونگرا یا برونگرا باشند، اما همین ویژگی در حضور آنها در شبکه‌های اجتماعی هم تاثیر می‌گذارد. دورنگرایان معمولا مطالب یا عکس‌های غیرشخصی را به اشتراک می‌گذارند، اما افراد برونگرا می‌خواهند بقیه مردم بدانند کدام رستوران یا مهمانی رفته‌اند و با چه کسانی. آنها درشبکه‌های اجتماعی حتی دردودل‌های شخصی خود را هم به اشتراک می‌گذارند.

متن‌گرایان لزوما درونگرا نیستند ولی درونگراها این استعداد را دارند که به جای حضور فیزیکی در دنیای واقعی، حضور مجازی داشته باشند و فضای مجازی را جایگزین فضای واقعی کنند. تکستروورت‌ها می‌توانند مخلوطی از شخصیت درونگرا و برونگرا داشته باشند. درونگرایان از فضای مجازی به عنوان زاپاس و جایگزین فضای واقعی استفاده می‌کنند. یعنی من درونا با مخاطب یا فالوئر خود از طریق گذاشتن عکس‌ها و متن‌های اینستاگرام یا فیس بوک ارتباط برقرار می‌کنم. یعنی برای گرفتن خبری از یک درونگرای تکستروورت، باید به فضای مجازی او سر زد نه اینکه با تلفن سراغی از او گرفت.

دنیای برونگراها در فضای مجازی، دنیای پز دادن و تظاهر است. همه باید از ساعت و لباس یا کیف او که تازه خریده یا حتی نخریده خبردار شوند. یک درونگرا به جای عکس گرفتن از ظرف غذای خود از نمای زیبای رستوران عکس می‌گیرد، درصورتیکه در عکس‌های فرد برونگرا حتما باید آرم رستوران معلوم باشد. به این ترتیب، درونگرایی  یا برونگرایی بر خصلت متن‌گرایی افراد بار می‌شود و جنس و سمت و سوی آنرا مشخص می‌کند. 

جنس متن‌هایی که به اشتراک گذاشته می‌شود، در افرادمختلف متفاوت است. بعضی با گذاشتن متن‌های عاشقانه به تعداد زیاد به دنیال همسرکزینی یا جفت‌گزینی هستند. تنهایی از عناصر مهم متن‌گرایی است و  بعضی تنهایی‌های خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند. هرکسی گمشده خود را در فضای مجازی جستجو می‌کند. 

تکستروورت‌ها لایه‌های فراوانی دارند. دون‌ژوان‌های مجازی از طریق اشتراک متن‌های عاشقانه، جفت خود را در فضای مجازی جستجو می‌کنند یا ممکن است فعال اجتماعی یا سیاسی یا محیط زیست باشند. این اختلال نیست. هرکس که فعال فضای مجازی باشد و توانایی به اشتراک گذاشتن متن و تصاویر تاثیرگذار در این فضا را داشته باشد، متن‌گراست. 

شکل اختلال آن موقعی تعریف می‌شود که این شرکت به صورت وسواس درآید. حتی افراد شخصیتی را که آرزو دارند داشته باشند در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند و به همین دلیل در فضای مجازی، حجم ریا و تظاهر و دروغ خیلی بیشتر از فضای واقعی است. حتی ممکن است مردی خود را به جای زن جا بزند یا برعکس. دروغ و فریب و ریا و تظاهر هم از جنبه‌های اختلالی متن‌گرایی است.

منبع: salamat.ir

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 5 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 1

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.