درمان تب کودکان

درمان تب کودکان

اگر پدر و مادر باشید، حتماً دست روی پیشانی فرزند مریض خود قرار داده و احساس گرما کرده‌اید. در این حالت ممکن است دماسنج حدس شما را تایید کرده و تب نوزاد یا کودک شما را نشان دهد. در این حالت ممکن است به دنبال راه‌های درمان تب کودکان باشید یا اینکه بخواهید اقدامات لازم برای پایین آوردن تب کودک یا نوزاد خود را بدانید.

علت تب در کودکان

از آنجایی که تب در کودکان و نوزادان به طور متداول اتفاق می‌افتد، دانستن علت تب در نوزادان و کودکان می‌تواند بسیاری از نگرانی‌های پدرها و مادرها را رفع کند. از مهمترین علل تب در کودکان می‌توان عفونت‌های باکتریایی، عفونت‌های ویروسی، عوارض جانبی داروها، استفاده از مواد مخدر غیرقانونی و بیماری‌های مربوط به گرما و آلرژی را نام برد.
دیگر دلایل تب کودکان می‌تواند شامل واکنش بدن به ایمن‌سازی یا واکسن، عفونت گوش، عفونت‌های دستگاه ادراری و برخی بیماری‌های التهابی خاص، تغییر ناگهانی در آب‌وهوا و عدم بهداشت باشد.

علائم تب در کودکان

تب به خودی خود یک علامت و نشانه بوده و ناشی از تلاش بدن برای مبارزه با عفونت است. در صورتی که دمای بدن نوزاد یا کودک شما از حد طبیعی خود بالاتر رود، تب رخ داده است. محدوده 37.2 تا 37.4 درجه سانتی گراد «تب خفیف» و بالاتر از آن «تب» نامگذاری شده است؛ همچنین اگر دمای بدن کودک یا نوزاد شما بالاتر از 40 درجه سانتی‌گراد رود، خطرات بسیاری فرزند شما را تهدید خواهند کرد که به این حالت «تب شدید» می‌گوید.

به طور کلی مهمترین علائم تب که می‌توانند همراه با آن نیز ایجاد شوند عبارتند از: خلط، سردرد، عرق کردن، احساس گرسنگی، از دست دادن اشتها، کم‌آبی و ضعف یا کمبود انرژی. همچنین ممکن است کودکان کوچک‌تر، تحریک‌پذیرتر باشند و اغلب مواقع گریه کنند.

درمان تب کودکان

تب، دفاعی در برابر عفونت است؛ در واقع بدن شما به صورت خودکار، دمای خود را برای مبارزه با عفونت بالا می‌برد. تب در اغلب موارد بی‌خطر است و پس از حداکثر ۳ روز از بین می‌رود اما اگر درمان نشود ممکن است خطراتی به همراه داشته باشد.

استامینوفن می‌تواند به پایین آوردن تب کودک کمک کند. اگر فرزند شما بیشتر از 2 سال سن دارد، می‌توانید با استفاده از برچسب ذکر شده بر روی دارو، دوز مناسب از استامینوفن را به او بدهید. گزینه دیگر برای درمان تب کودکان، استفاده از ایبوپروفن است که مانند استامینوفن باید براساس دوز مصرفی روی برچسب، مصرف گردد. البته توصیه ما قبل از مصرف، مشورت با متخصص اطفال است.

برای درمان تب کودکان یا حداقل پایین آوردن تب نوزاد یا کودک، کارهای زیادی می‌توان انجام داد اما این کارها بعضاً می‌توانند مضر باشند. کمپرس سرد بر روی سر و پایین آوردن دمای اتاق تا حالت معتدل (نه خیلی سرد نه خیلی گرم) می‌تواند کمک شایانی به درمان تب کودکان کند. همچنین بهتر است لباس سبک بر تن کودک کنید و از یک پتوی نازک‌تر استفاده کنید. توجه داشته باشید که مصرف مایعات کودک باید به میزان کافی باشد.

منبع:https://doctornim.ir/physical-health/fever-treatment-children/

امتیاز دهی

امتیاز: 100% - 1 نفر

100%

نفر