چند باور غلط در مورد کرونا که باید فراموش کنید

چند باور غلط در مورد کرونا که باید فراموش کنید

برخلاف آن چه این روزها شنیده می‌شود، کروناویروس کووید-۱۹ از آنفلوانزای فصلی جدی‌تر است و در این میان، علاوه بر بازار داغ شایعات و درمان‌های جعلی و دروغین که این روزها در شبکه‌های اجتماعی سراسر جهان رونق گرفته، چندین باور غلط درباره این بیماری وجود دارد که برای حفظ سلامتی و کنترل روند تصاعدی شیوع، لازم است اصلاح شوند.

 

کروناویروس جدید با نام رسمی کووید-۱۹ (COVID-۱۹) اولین بار در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و تاکنون به ۵۰ کشور جهان سرایت کرده است. این ویروس تنفسی مرگبار که با علائمی چون سرفه، تب و نفس تنگی همراه است، تاکنون ۸۵ هزار و ۲۱۲ تن را مبتلا کرده و جان ۲ هزار و ۹۲۴ نفر را در جهان گرفته است.

کرونا از آنفلوانزای فصلی خطرناک‌تر نیست

اگرچه بسیاری از افرادی که به کروناویروس جدید کووید-۱۹ مبتلا می‌شوند، علائمی را تجربه می‌کنند که از علائم آنفلوانزای فصلی شدیدتر نیست، اما شِمای کلی این بیماری از جمله میزان مرگ و میر ناشی از آن جدی‌تر از آنفلوانزا به نظر می‌رسد.

معمولا در مراحل ابتدایی یک اپیدمی، در مورد نرخ مرگ و میر و تلفات اغراق می‌شود. اما به گفته «بروس آیلوارد» از کارشناسان سازمان بهداشت جهانی که رهبری تیم اعزامی به چین را برعهده دارد، این روند در مورد ویروس کووید-۱۹ صدق نمی‌کند و این که یک درصد از مبتلایان به این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، آمار دقیقی است. بر همین اساس، این کروناویروس جدید ۱۰ برابر کشنده‌تر از آنفلوانزای فصلی است که بنابر تخمین‌ها، سالانه جان بین ۲۹۰۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰۰ نفر را در جهان می‌گیرد.

کرونا جان جوانان را تهدید نمی‌کند

کروناویروس کووید-۱۹ در اغلب افرادی که پیر نیستند و بیماری خاصی ندارند، حاد نمی‌شود. با این حال هنوز احتمال زیادی وجود دارد که این بیماری ویروسی به بروز علائم تنفسی جدی‌تر از آنفلوانزای فصلی منجر شود. 

به جز سالمندان و افراد بیمار، گروه‌های دیگری از افراد نیز در معرض خطر هستند که از آن جمله می‌توان به کادر خدمات درمانی اشاره کرد که بیشتر از سایرین در معرض این ویروس قرار دارند.

اقداماتی که افراد جوان و سالم انجام می‌دهند، از جمله گزارش علائم و پیروی از دستورالعمل‌های مربوط به قرنطینه، نقش مهمی در محافظت از افراد آسیب‌پذیر و شکل دادن به مسیر این همه‌گیری خواهد داشت.

ماسک‌های تنفسی بی‌فایده‌اند

استفاده از ماسک‌های تنفسی تضمین نمی‌کند که بیمار نخواهید شد زیرا ویروس‌ها از طریق چشم‌ نیز منتقل می‌شوند و ذرات ویروسی ریز معروف به آئروسل‌ها، می‌توانند به این ماسک‌ها نیز نفوذ کنند. با این حال ماسک‌ در جذب قطرات تنفسی که اصلی‌ترین راه انتقال کروناویروس جدید هستند، موثر است. به علاوه، برخی از مطالعات برآورد کرده‌اند که استفاده از ماسک‌های تنفسی محافظتی ۵ برابری را در برابر این ویروس به همراه دارد. اگر با یک شخص آلوده تماس نزدیک دارید، استفاده از ماسک تنفسی احتمال انتقال این ویروس را کاهش می‌دهد اما اگر فقط در شهر قدم می‌زنید و هیچ برخورد نزدیکی با دیگران ندارید، زدن ماسک تاثیر خاصی نخواهد داشت.

برای ابتلا به این بیماری باید ۱۰ دقیقه با فرد آلوده در تماس باشید

 به استناد برخی دستورالعمل‌های بیمارستانی در مورد آنفلوانزا، اگر به مدت ده دقیقه در فاصله ۶ فوتی (۱.۸۲ متری) فرد مبتلایی که عطسه یا سرفه می‌کند، قرار بگیرید؛ بیمار خواهید شد. با این وجود، در مورد کروناویروس جدید تماس و تعاملات کمتر از ده دقیقه با فرد آلوده یا حتی لمس سطوح آلوده به ویروس نیز می‌تواند شما را مبتلا کند.

واکسن کرونا ظرف چند ماه آینده آماده می‌شود

به لطف انتشار زودهنگام توالی ژنتیکی ویروس توسط محققان چینی، دانشمندان فورا کار ساخت واکسنی برای کووید-۱۹ را آغاز کردند. کار ساخت یک واکسن قابل استفاده برای این بیماری ویروسی همچنان ادامه دارد و در حال حاضر چندین تیم تحقیقاتی در حال آزمایش محصول خود بر روی نمونه‌های حیوانی هستند.

با این وجود، انجام آزمایشات متعدد پیش از تجاری سازی یک واکسن فرآیند زمان بری است که برای شناسایی حتی نادرترین عوارض جانبی این محصول نیز ضرورت دارد.

در خوشبینانه‌ترین حالت، واکسن تجاری موثر برای این بیماری ظرف یک سال آینده تولید خواهد شد.

منبع:ایرنا

تاریخ نگارش:

شما اینجا هستید:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

متوسط امتیاز: 0 / 5. تعداد امتیازدهندگان: 0

هنوز کسی امتیازی ثبت نکرده است

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.